Közbeszerzések csak kiválasztottaknak. A megyei tanács fölösleges, kiválasztottakat megcélzó beszerzésekre pazarolja a pénzt

Portálunk két részletben közölni fogja a Bihoreanul című román hetilap tényfeltáró cikkének magyar fordítását a megyei tanácsnál folyó közpénzpazarlásról, a megyét irányító PSD-RMDSZ tandemhez közel álló cégek és magánszemélyek közpénzekkel történő kitöméséről. Tesszük ezt abban a tudatban, hogy megyénk magyar lakosai megérdemlik a kiegyensúlyozott tájékoztatást, főleg a közpénzeket és választottaikat érintő ügyekben. Mivel erre a pártközlönyként működő Bihar megyei nyomtatott és online magyar sajtóban esély sincs, magunkra vállaljuk a feladatot. 

Közbeszerzések csak kiválasztottaknak. A megyei tanács fölösleges, kiválasztottakat megcélzó beszerzésekre pazarolja a pénzt

Bár a megye irányításával megbízottakat azért választották meg, hogy előteremtsék a Bihar fejlesztéséhez szükséges közpénzeket, a jelek szerint vagy elfelejtették a választási ígéreteket, vagy szándékosan megsértik azokat. A közpénzek elköltésének hatékonysága  és az átláthatóság az egyik legfontosabb ígéretük volt, a megyei tanács vezetése mégis a titkolózás mellett döntött, annak minden velejárójával, úgymint pazarlás és a közpénzek kiszivattyúzása „baráti” zsebekbe.

Egy évvel azután, hogy a megyei tanácsnál – a Bihoreanul  nyomásának engedve – , arra kényszerültek, hogy a kiadások átláthatóságáról szóló állásfoglalás mellett szavazzanak, a helyzet gyakorlatilag  ugyanaz. A megye adófizetőinek   pénzét továbbra is az RMDSZ-hez és a PSD-hez köthető üzleti körökkel kötött szerződésekre verik el.

Tavaly nyáron a román lap feltárta, hogy a Bihar Megyei Tanács vezetői anélkül szórják a közpénzeket különféle eszköz beszerzésekre és szolgáltatásokra   – összetévesztve a megyei költségvetést saját zsebükkel  -hogy a beszerzésekről bármilyen adatot közzétennének a megyei  tanács honlapján. A közérdekű adatokhoz való hozzáférést szabályozó törvény értelmében ezért a lap kikérte a vonatkozó adatokat.  A megyei tanács hiányos válaszából is kiderült, hogy jelentős összegeket fizettek ki célzottan, míg a fejlesztési tervek stagnáltak. A közzétett adatokból kiderült, hogy 2016 júniusától 2017 júniusáig  a hivatal mindössze hét,  a 30 000 eurós összeghatárt meghaladó közbeszerzési eljárást szervezett meg. Ez az az értékhatár, amely felett kötelező a közbeszerzési eljárás, ahol is a legkedvezőbb ajánlatot lehet kiválasztani az egymással versenyző cégek kínálatából. A licitek közül mindössze egy célozta egy új projekt finanszírozását  (az ingázókat szállító autóbuszjáratok GPS alapú nyomon követése) 333 025 lej értékben, a többi különféle munkálatra és beszerzésekre vonatkozott – pl. útburkolati jelek felfestése, vagy a tej-kifli program.

Ezzel szemben a beszerzések javát közvetlen szerződéskötéssel oldották meg.  Így például 122 000 lejt költött a megye különböző protokolltárgyakra, többek között Pásztor Sándor tanácselnök kabinetfőnöke feleségének kiadójától vásároltak könyveket. De jutott 146 000 lej szórólapokra a szalárdi székhelyű Festinus Kft.-nek, amelynek vezetője a Nagyváradi Magyar Diákszövetség volt elnöke, Debreczeni Sándor. Ő az aki a Számvevőszék jelentése szerint 100 000 lejnyi törvénytelen támogatást kapott a megyétől a Varadinum rendezvényei kapcsán. De jutott pénz fotózásokra, és más a megye fejlődése szempontjából irreleváns dolgokra is.

Szem előtt

Egy ellenzéki határozattervezet nyomán a Bihar Megyei Tanács 2018 márciusában megszavazta a közbeszerzéseket „láthatóvá tevő” 30-as számú határozatot, amely kötelezővé tette a közpénzekről történő havi elszámolást a megyei tanács saját weboldalán. Egy évvel a határozat megszavazása után a kifizetések egy része valóban fel is került a weboldalra, de az adatok egyfelől hiányosak, másfelől egyes cégek neve hibásan lett feltüntetve, lehetetlenné téve ezáltal az adatok ellenőrzését. A 2018 novemberi és decemberi, valamint 2019 január havi kifizetések alig múlt hét pénteken kerültek fel a weboldalra, lapunk (a Bihoreanul) többszöri sürgetésére.

Házi cégek, baráti zsebek

A nyilvánosságra hozott adatokból kiviláglik, hogy a megyei tanács szabályszerűen bérelt helyet biztosít bizonyos cégek és magánszemélyek számára a közpénzekhez való hozzáférésben. Teszi ezt annak ellenére, hogy az ellenőrző szervek többük esetében gyanúval élt a tranzakciók törvényességét illetően. Jó példa erre a fotózási szolgáltatásokat nyújtó Csikos Rolland esete, akivel kapcsolatban a Számvevőszéki ellenőrzés felrója, hogy a szolgáltatást a megye az éves közbeszerzési programon kívül vette igénybe, és nincsen semmilyen bizonyíték arra, hogy árajánlatot kértek volna más, hasonló szolgáltatásokat nyújtó cégektől. Ezzel együtt a megyei tanács nagy összegeket fizetett ki a szolgáltatásért, 2018 májusában 6900 lejt, júliusban 5 250 lejt, 6600 lejt augusztusban, 6 450 lejt szeptemberben, 6000 lejt októberben, 4 950 lejt novemberben, majd 5 250 lejt 2019 januárjában.

A Bihar Megyei Tanács továbbra is kövér szerződésekkel tömte ki az RMDSZ volt megyei tanácsosa, Lakatos János (ő a „roma” kisebbséget képviseli az RMDSZ frakcióban) érdekeltségébe tartozó Total Prest Eco nevű céget, annak ellenére hogy a közterület fenntartó profilú cégről a Számvevőszék kimondta, hogy 2017-ben 41 330 lejért betonozott területeket is feltüntetett az általa fűkaszálással karban tartott területek között. Ennek ellenére 2018-ban júliusában a cég 43 523 lejt, augusztusban 28 450 lejt, októberben 48 363 lejt, majd pedig novemberben 10 842 lejt „kaszálhatott” a közpénzekből, a megyei tanács jóvoltából.

A Számvevőszék azt is megállapította, hogy az intézmény túl sokat költött brosúrákra és szórólapokra, ennek ellenére három cégtől is rendeltek újabb adagokat, nem kis összegekért: az Imago Media májusban 5950 lej, augusztusban és decemberben egyenként 24 990 lej értékben szállított belőlük, a Festinus 36 733 lej értékben, a Durans pedig 31 550 lej értékben adott el belőlük a megyének.

(folytatjuk)

Facebook
Érintő hírportál