Hegyközcsatár község önkormányzatának kezdeményezésére idén a községközpontban, valamint Síterben és Tótteleken is szabadtéri adventi koszorút állítottak. A koszorúkat Kovács Anett formatervező, a nagyváradi Művészeti Liceum pedagógusának ötlete nyomán közösségi összefogással, helyi alapanyagokból készítették el, az önkormányzat dolgozói által szerkesztett kereteket a résztvevők által hozott díszekkel, fenyőágakkal, egyéb tartozékokkal díszítették.
Tótteleken Advent első vasárnapját megelőzően, november 25-én, Hegyközcsatárban november 26-án délelőtt, Síterben pedig ugyanazon a napon délután került sor az örömteli közösségi munkára, melyre minden helyszínen szép számmal és örömmel érkeztek a helyiek, akiknek meleg teával és friss fánkkal kedveskedtek az önkéntesek. A szülők és a gyerekek közösen alkottak karácsonyi üdvözlőlapokat, kopogtatókat, karácsonyfadíszeket, a szorgos kezek munkáját pedig a templomok, hivatalok ajtajain, és az adventi koszorúkon láthatták viszont.
Az elkészült adventi koszorúknál az ünnep mind a négy vasárnapján egyenként fellobbantak a gyertyák, az egyházak képviseletében áhitatot tartott és áldást mondott Miklós Csaba hegyközcsatári református lelkész, Szomor Attila síteri református lelkipásztor, valamint Bodor Zoltán tótteleki katolikus plébános. Az alkalmakat a község református és katolikus ifjainak műsora, illetve advent negyedik vasárnapján a csatári óvodások verses-dalos fellépése színesítette. A gyertyagyújtás egyúttal mindenütt kiváló alkalom volt arra is, hogy a hétköznapok rohanása után a emberek elcsendesedjenek, egy kis kötetlen beszélgetésre időt szakítva barátaikkal, szomszédaikkal.
December tizedikén Mikulás napi bálban szórakozhattak kicsik és nagyok. Ebből az alkalomból is gyerekzsivajtól volt hangos a hegyközcsatári kultúrotthon, hiszen több mint negyven gyerek mézeskalácsot díszített, karácsonyi díszt hajtogatott, ünnepi képeslapot színezett. A hangulatra sem lehetett panasz, volt finom, meleg tea és illatos mézeskalács, és rengeteg jókedv. A szervezésben Debrenti Katalin és Kovács Anett vállalt főszerepet.
Magyar nyelvterületen a karácsonyi ünnepkör szerves része volt a betlehemezés. Ezt a szép szokást elevenítették fel a hegyközcsatári Királykút Néptáncsoport tagjai Szerefi Ilona népdalénekes, szólista vezetésével. A huszonkét iskolás és óvodás gyermek már október óta készül a szereplésre, a negyven perces műsor ugyanis komoly erőfeszítést, tanulást igényel, hiszen a pásztorjátékban az énekszó mellet citera és furulya is megszólal. A betlehemes műsort nagy sikerrel adták elő december 17-én, szombaton a csatári kultúrotthonban ahol Bíró Ferenc Sándor polgármester köszöntötte az előadókat, megköszönve kitartó munkájukat, és gratulált a csapatot felkészítő Szerefi Ilonának is. A betlehemes műsort Aranyvasárnapon a helyi református templomban is előadták a délelőtti istentisztlet alkalmával. Az előadást az érdeklődők december 25-én, karácsony első napján a siteri református templomban, a délelőtti istentisztelet során, majd pedig december 26-án, karácsony másodnapján, Hegyköztótteleken a római katolikus templomban, a déli misét követően is megtekinthetik.
Érdemes itt pár szót ejteni a Királykút Néptáncsoportról, mely Szerefi Ilona vezetésével idén nyár óta működik a községben. A rendkívül lelkes és szorgalmas csapat heti három alkalommal tanul autentikus magyar népi táncokat és ismerkedik a népi hangszerekkel, mint például a citera és furulya. A csoportba nem csak hegyközcsatári, de síteri és tótteleki gyerekek is járnak, sőt olyan is akad aki Nagyváradról jár el a csoport foglalkozásaira. Csatárban tehát a legfiatalabbak keltik életre hagyományainkat, az adventi és karácsonyi ünnepre hangolódásnak ez a módja pedig a község lakói többségének tetszésével is találkozott.
Debrenti Katalin kulturális referens, Hegyközcsatár