Külföldön dolgozik már egy ideje? Ezt jó, ha tudja, hogy elkerülje a büntetést
Megbírságolhatja az adóhatóság (ANAF) azokat, akik előzetes bejelentés nélkül fél évnél hosszabb időre elhagyják az országot, vagy egy év alatt több mint fél évet tartózkodnak külföldön. A kötelezettség nem új keletű, a pénzbírság számít újdonságnak. Az adóhatóság Hargita megyei vezetője szerint az intézkedés célja az, hogy tisztázzák, hol kell adózniuk az érintetteknek. A külföldön dolgozó romániai állampolgárok az elmúlt tíz évben több mint 55 milliárd eurót küldtek haza.
Megszigorította a kormány a külföldi tartózkodásra vonatkozó kötelezettségeket: egy január elején életbe lépett kormányrendelet értelmében pénzbírságot kaphatnak azok, akik előzetes adóhatósági bejelentés nélkül fél évnél hosszabb időre utaznak külföldre, vagy a többszöri kiutazások ideje egy év alatt meghaladja a fél évet. A bejelentési kötelezettség egyébként már 2012 óta érvényben van, de eddig nem büntették a mulasztókat, a pénzbírságot az év elején érvénybe lépett kormányrendelet teszi lehetővé. Az előírás értelmében az érintetteknek legkésőbb harminc nappal kiutazásuk előtt egy kitöltött formanyomtatványon kell bejelentést tenniük a legközelebbi közpénzügyi hivatalnál arról, hogy elhagyják az országot, ellenkező esetben 50-től 100 lejig terjedő pénzbírságot kaphatnak.
A kiutazás céljától függetlenül minden természetes személyre vonatkozik a kötelezettség, aki egyhuzamban fél évnél hosszabb időt tölt külföldön vagy többszöri kiutazásainak ideje meghaladja a fél évet egy esztendő alatt. Az intézkedés célja az adózási lakcím megállapítása. A bejelentési kötelezettség alól mentesülnek azok, akik állami megbízásból hagyják el az országot vagy állami alkalmazottként, tisztviselőként dolgoznak külföldön. Egyébként a külföldön dolgozó romániai állampolgárok az elmúlt tíz évben több mint 55 milliárd eurót küldtek haza.
Noha már hatodik éve kötelező bejelenteni a hosszas külföldi tartózkodást, a tapasztalatok alapján viszonylag kevesen, Székelyudvarhelyen és környékén például évente csak néhány tíz személy tett eleget a kötelezettségnek – tudtuk meg Dimén Hunor Dénestől, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció vezetőjétől, aki az év eleje óta sem tapasztalt változást e téren. „Alapvetően a kitöltött nyomtatványt azért kell letenni, hogy tisztázódjon, az illető személy adóügyileg Romániához tartozik-e, vagy nem. A bejelentés alapján az adóhatóság állapítja meg ezt. Az kellene kiderüljön, hogy az illető életvitelszerűen hol él. Ha időnként kimegy dolgozni, de itt van háza, bankszámlája, családja, akkor természetesen nem fogjuk adóügyileg elengedni. Általában az van, hogy a fizetés jellegű jövedelmet ott kell megadózni, ahol megvalósították” – fogalmazott a megyei pénzügy igazgatója.
Nem a kettős adóztatás a cél. A félreértések tisztázása érdekében elmondta, nem arról szól az intézkedés, hogy az adóhatóság kettős adózásra kényszerítse a külföldön munkát vállalókat, hiszen ezt a kettős adózás elkerülése érdekében megkötött nemzetközi konvenciók sem engedik meg. A cél az, hogy valahol adózzon a munkavállaló, és ne az történjen, hogy Romániában kikerül az adóügyi nyilvántartásból, külföldön viszont nem jelentkezik be, így sehol sem fizet adót, adóügyileg „valahol a két ország között lebegve” – magyarázta Dimén Hunor Dénes. Kérdésünkre kitért arra is, hogy az információcserére vonatkozó nemzetközi egyezményeknek köszönhetően az adóhatóság ki tudja szűrni azokat, akik elmulasztottak eleget tenni a bejelentési kötelezettségnek. A külföldi tartózkodás adóügyi bejelentésére szolgáló kitöltött nyomtatványt a legközelebbi közpénzügyi hivatalnál kell leadniuk az érintetteknek, de elektronikus úton is eljuttathatják az adóhatósághoz. A formanyomtatvány letölthető az ANAF internetes oldaláról is
Széchely István / Székelyhon