Március idusa Érmihályfalván – a polgári oldal megemlékezése
Március 15-én a Bernáth József nevét viselő iskolaház falán elhelyezett emléktáblához gyülekezett az érmihályfalvi polgári oldal, ahol hagyományszerűen minden esztendőben elkezdődik az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra való megemlékezés. Ugyanis a mihályfalvi szabadságharcosok legkiemelkedőbb személyisége Bernáthfalvi Bernáth József (1801–1860) volt, akinek élete összefonódott Bihar vármegye politikai életével, szabadságharcával. 1839-től a pozsonyi országgyűlés érmelléki követeként szerepel. 1842–45 között bihari alispánná nevezik ki, majd 1848-tól Bihar vármegye állandó közcsendi bizottmányának tagja, Nagyvárad díszpolgára. Tagja volt az országgyűlés Bécsbe küldött 100 tagú küldöttségének is. Bihar vármegye önvédelmi harcának szervezésében is tevékenyen részt vett.
A szabadságharc leverése után kötél általi halálra és jószágvesztésre ítélték. Ezt a halálbüntetést később életfogytiglani fegyházra változtatták. Két és félévi fogság után családja kegyelmet kér számára. Birtokait elveszítve (jószágai így került a Bujanovicsok kezére) 1860-ban hal meg. A református templom alatti kriptában alussza örök álmát, a család többi tagjával.
Idén is Balázs Kiss Csilla lelkipásztor igefelolvasással és rövid ünnepi beszéddel nyitotta meg az ünnepséget, majd Baricz Nánási Balázs mondott alkalomhoz illő verset Máté Imre költőtől.
Kovács Zoltán főgondnok ünnepi beszédében kitért arra is, hogy emlékezete szerint először történik meg Érmihályfalván, hogy a többségi párt elrendeléséből március 15-ét 17-én ünneplik. Egy ilyen horderejű megemlékezés politikai okokból való elnapolása csorbítja az ünnep hangulatát és valódiságát, ezért az egyháziak – annak ellenére, hogy a nagytöbbség vasárnap ünnepel majd –, tartotta magát az esemény valódi dátumához. A főgondnok rövid megemlékező beszédet mondott a Bernáth család híres hadfiairól, majd elmondta Petőfi Sándor Rákóczi című költeményét.
A polgári oldal is március idusához igazodott. Az esemény vendége Gábor Ferenc, a Magyarok Világszövetsége Erdélyi Országos Tanácsának elnöke volt, aki koszorút helyezett el a 48-as hadfi emléktáblája alatt, majd az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezete, a Vitézi Rend, valamint a református egyház is megkoszorúzta az egykori érmihályfalvi államférfi emlékhelyét. A Szózat eléneklése után véget ért az iskolaház előtti megemlékezés.
A hagyományos istentisztelet keretében a márciusi ifjakra emlékezve Balázs Kiss Borbála és Balázs Kiss Eszter mondta el alkalomhoz illő gondolatait, majd az egyházi ceremóniát követően az ünneplők a Széchenyi-téri Petőfi Sándor emléktáblája előtt tisztelegtek, illetve helyezték el a kegyelet virágait. Ezt megelőzően Gábor Ferenc mondott néhány kegyeletteljes szót az ünnep jelentőségéről, illetve tolmácsolta a MVSZ elnökének, Patrubány Miklósnak üzenetét.
Az ünnepség egy Kossuth-nóta közös eléneklésével zárult. További fotók itt.
Sütő Éva