Még mindig szemét ügyek

Még mindig szemét ügyek

Ebben az évben sokan megkapták Érmihályfalván a 2015–2016-os évre a rendhagyó adóhátralék kifizetésére való felszólítást, mely „adó” helyi kuriózumként fog bevonulni az adminisztráció történetébe. Az ominózus adó a sokat vitatott kettős szemétgazdálkodás hozadéka.

A 2006/101. számú törvénnyel alátámasztott, 2014/98. számú tanácsi határozat szerint a Bioflorisal céggel meg nem kötött szerződés alapján 4,83 lej / fő / hónap, a szelektív hulladék feldolgozó céggel nem szerződötteknek pedig 5,54 lej / fő / hónap a „büntető” taksa. Ezekből az összegekből tevődik össze a szemétgazdálkodásról szóló rendkívüli adó, amelyet az önkormányzat pénztáránál kell kifizetni mindazoknak, akik egyik vagy másik céggel nem kötöttek szerződést, és amelyet fennmaradt összegként csatoltak az ingatlanadóhoz.

Hogy miért nem csatolták minden esztendőben az ingatlanadóhoz, az máig nem tisztázott, mint ahogyan az sem, hogy a szelektív szemétgazdálkodással foglalkozó cég a helyi nagyvállalatoknak miért fizet az újrahasznosítható hulladékért, a lakossággal pedig meg miért fizettet meg olyan szolgáltatást, amelyet  nem vett igénybe, ha pedig igénybe vett, akkor szemétszállítási díjként számlázza le, holott a hulladék maga a profit. Vagyis egyszóval a lakosság kitermeli a cég profitját és még fizet is érte, hogy odaadhatja neki.

Arról nem is szólva, hogy a Bioflorisal már tavaly nyáron kivonult Érmihályfalváról. Ezért sokan kíváncsiak, vajon azt a pénzt hova utalja ezentúl az önkormányzat, mint ahogyan arra is, milyen módon utalhat át magáncégnek (mint az aradi ASA) olyan összegeket, ami – ha már „adónak” nevezzük – az önkormányzati költségvetést kellene gyarapítsa. Bár akkora már a zűrzavar az ügyben, hogy abba se lehet biztos senki, hogy egyáltalán átutalásra kerül-e a valahova az ominózus taksa vagy sem. Ugyanis annyi változat elhangzott már ebben a kriminális ügyben mind az önkormányzati üléseken, mind a lakossági fórumokon, hogy ember legyen a talpán, aki kiigazodik benne.

declaratieIde tartozik az is, hogy a 2014. november 28-án kelt 98. számú tanácsi határozatnak része volt egy olyan nyilatkozat is, amelyet sosem írattak alá egyetlen szerződött vagy nem szerződött családdal sem. A nyilatkozat utolsó mondatában van a lényeg, miszerint a nem szerződött fél saját felelősségére nyilatkozik a közös háztartásban élő személyek számáról, illetve tudomásul veszi és aláírja a rendkívüli adó kivetését a háztartásra.

Utóbbit nem tudni hány családdal íratták alá. Kuriózum, hogy olyan házakra is kivetették a szemétgazdálkodásra vonatkozó rendkívüli adót, ahonnan már rég kihaltak a lakók.

A néppártos önkormányzati képviselők március 2-án határozat-tervezetet nyújtottak be a 2014/98. számú tanácsi határozat visszavonására.

Kérdés, mikor kerül terítékre, vagy egyáltalán napirendre tűzi-e a többségi RMDSZ-es döntéshozó testület.

Frissítés:

Azok, akik nem tartják méltányosnak a  2015–2016-os évre szóló „rendkívüli adóhátralék” kifizetését, kontesztálást, megfellebbezést tehetnek le az önkormányzat titkárságán.

 

 

 

Facebook
Érintő hírportál