Még nincs vége a bányászhadjárat perének
Visszautalta csütörtökön a katonai ügyészségnek az 1990-es bányászjárás ügyét a legfelsőbb bíróság, miután semmisnek nyilvánította a vádiratot. Az ügyben, amelyben Ion Iliescu, volt államfő, Petre Roman, volt miniszterelnök és Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója is a vádlottak között szerepelt, a nyomozást elölről kell kezdeni, miután az ügyészek által eddig összegyűjtött minden bizonyítok megsemmisítettek.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elutasította a legfőbb ügyészség és a károsultak fellebbezését, fenntartva az előzetes szakasz egyik bírójának 2019. május 8-i határozatát, amelyben megállapította a katonai ügyészek által készített vádirat törvényellenességét, és elrendelte a bűnvádi vizsgálat alatt szerzett összes bizonyíték kizárását.
Az előzetes szakasz bírója 2019 májusában jóváhagyta a vádlottak – köztük Ion Iliescu volt államfő – által támasztott kifogásokat.
A bíróság ugyanakkor megállapította a bűnvádi vizsgálat több dokumentumának, illetve katonai ügyészség határozatainak semmiségét, köztük 2005. június 9-i határozatnak is, amely elrendelte a Ion Iliescu elleni bűnügyi nyomozás megindítását.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a katonai ügyészségnek elölről kell kezdenie a nyomozást.
A katonai ügyészség 2017. június 13-án döntött úgy, hogy bíróság elé állítja Ion Iliescu volt államfőt, Petre Roman volt miniszterelnököt és Virgil Măgureanut, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatóját az 1990. június 13-15-e közötti bányászjárás ügyében.
Az említettek mellett ugyanebben az ügyben vádat emelnek többek közt Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes, Mugurel Cristian Florescu volt főügyész-helyettes, a Katonai Ügyészségek Igazgatóságának volt vezetője, Emil „Cico” Dumitrescu, a belügyminisztériumhoz tartozó Országos Kulturális, Sajtóügyi és Sportigazgatóság egykori vezetője, Adrian Sârbu volt miniszterelnöki kabinetfőnök, Miron Cozma bányász-szakszervezeti vezető és az ügyben érintett más volt tisztségviselők ellen is.
Az ügyészek szerint 1990. június 11-én és 12-én az állami hatóságok arról döntöttek, hogy erőszakos támadást indítanak a bukaresti Egyetem (Universităţii) téren békésén tüntető emberek ellen, akik elsősorban a Temesvári Kiáltvány 8. pontja érvényesítését akarták elérni, és békés módon fejezték ki az akkori politikai hatalommal ellenszegülő véleményüket.
A támadásba bevonták a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium, a SRI erőit, illetve több mint 10.000 bányászt és az ország különböző pontjairól érkezett más munkásokat.
A támadásra 1990. június 13-án került sor. Ennek során 4 személyt halálos lövés ért, 3 személyt tűzfegyver sebesített meg, 1.388 személynek testi vagy pszichikai épsége sérült, politikai okokból 1.250 személyt fosztottak meg szabadságjogaiktól.
Ion Iliescu volt elnököt a katonai ügyészek azzal vádolták, hogy ő adott parancsot a tüntetők erőszakos evakuálására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával.
(Agerpres)