A közelmúltban lezajlott iskolaigazgató-kinevezések Bihar megyében is több rosszallást váltottak ki, de ezek nem kerültek a nagy nyilvánosság elé, mivel a helyi sajtó kényes témának gondolva ezt, nem adott teret nekik. Az egyik erdélyi hírportál feltette a korántsem költői kérdést egy illetékesnek: Mi nyom többet a latban egy iskolaigazgatónál: a menedzseri képességek vagy az RMDSZ-szel való együttműködés?
A román Oktatási Minisztérium keretében működő Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ magyar nemzetiségű tanácsosa, Váradi Izabella, aki korábban iskolaigazgatóként és tanfelügyelőként is dolgozott, rámutatott arra a paradox helyzetre, amely a kisebbségi iskolaigazgatók kinevezését gyökeresen átformálta. A kisebbségeket a parlamentben képviselő szervezetek – mint amilyen az RMDSZ is – jóváhagyási joggal rendelkeznek ezen a téren. Ez ugyan a kisebbségek jogait lett volna hivatott védeni, de olyan helyzetet is teremtett, hogy bár az oktatási szakemberek (vagyis a tanfelügyelőség) dönt az iskolaigazgatók kilétéről – miután a jelölteket kompetenciáit objektív mutatók segítségével felmérték a versenyvizsgán –, ellenben ehhez az RMDSZ jóváhagyására is szükségük van. Így pedig lehet, hogy mégsem a vizsgán legjobban teljesítő jelölt lesz igazgató, hanem az, aki egyben jó kapcsolatot ápol a Szövetséggel is. Az oktatási minisztérium munkatársa szerint pedig akár visszaélésekre adhat lehetőséget, hogy az RMDSZ törvény által biztosított jogát jól meghatározott kritériumrendszer nélkül léptették érvénybe. Így az is megtörténhet, hogy az iskolaigazgató jóváhagyása nem az oktatásmenedzseri képességeitől függ, hanem az emberi minőségétől – és ez a minőség nem biztos, hogy mindenütt jelen tud lenni, ahol szükség volna rá. Azaz lehetővé teszi azt is, hogy amennyiben a politikus bármilyen szubjektív oknál fogva változtatást szeretne, lecserélje az igazgatót. „Nagyon sok túlkapásra adhat lehetőséget a módszertan, miközben kétségtelenül az az eredeti célja, hogy a kisebbséget védje, és olyanok kerüljenek az igazgatói pozícióba, akik együtt tudnak működni a közösséggel” – tette hozzá.
Magyarán: a tanintézetek magyar vezetői az RMDSZ nevű kisebbik kormánypárt politikai komisszárjainak is tekinthetők akár…
R. B. M.