„Mindenkinek első díjat adnék…”
Több éves szünet után az érmelléki diákok ismét szavalóversennyel tisztelegtek Máté Imre érmihályfalvi költő emlékének. Érkörtvélyesről, Gálospetriből, Éradonyból és természetesen a szülővárosából összesereglett kisdiákok, szám szerint hatvanhárman (köztük négy középiskolás is a helyi mezőgazdasági főgimnáziumból) Máté Imrétől (1936–1989), valamint Zelk Zoltántól (1906–1981) – mindkettő helyi születésű költő, utóbbi nevét a helyi általános iskola viseli – választhattak verset.
A hatodik alkalommal megszervezett versmondó verseny öt kategóriában zajlott: előkészítő osztály, I-II., III-IV., V-VI. (a VII-VIII. osztály egy párhuzamosan zajló helytörténeti vetélkedőn vett részt) és X-XII.
A zsűri tagjai Török Erzsébet, Fele Sütő Tímea, Dihenes Ilona, Visky Mária (Gálospetri) tanárok voltak, valamint Pataki István költő (Bihar község), Máté Imre egykori barátja, aki a zsűri elnökeként nyitotta meg a versenyt.
Nyitóbeszédében az egykori költőtársról elmondta, idén lenne 81 esztendős, aki azonban most éli a költők második, azaz szebbik életét, ugyanis a poéták mindig haláluk után válnak ünnepelté. Annál szebb ünneplést pedig nem kívánhat magának egyetlen költő sem, amikor ennyi kisgyermek szavalja verseit, ennyi iskola növendéke sereglik össze tiszteletére. Beszélt sorstörött életéről, munkásságáról, szülőföld szeretetéről, illetve arról is, hogy az erdélyi magyar irodalomban még ma sem került méltó helyre munkássága.
Visky Mária is egykori barátként a költő szellemi hagyatékáról beszélt, Patakihoz hasonlóan hangsúlyozva, hogy itt lenne az idő besorolni a megérdemelt helyére.
Az eredményhirdetés előtt a zsűri elnöke értékelte ki a versenyt, aki a magyar nyelv szépségei mellett a gyermekek versmondáshoz való hozzáállását is dicsérte, sokak örömére pedig hozzáfűzte, személy szerint ő mindenkinek első díjat adna…
Emléklapokat, különdíjakat és ajándékcsomagokat osztottak ki a szervezők, illetve zsűri. Kategóriánként pedig ekképpen állt össze a mezőny:
Előkészítő osztályosok: 1. Baghiu Olivér, 2. Szilágyi Dóra és Lunczer Dániel, 3. Kovács Petra; I-II. osztály: 1. Aszalós András és Karsai Kristóf, 2. Illés Kristóf, 3. Csomós Roland; III-IV. osztály: Gacsádi Alex Ádám 2. Gliga Réka 3. Kanalas Nikolett és Ölyüs Dárió; V-VI. osztály: 1. Gulácsi Kitti, 2. Zdroba Natália, 3. Fülöp Gábor; IX-XII. osztály: 1. Varga Alexandra Lilla, 2. Varga Mónika Evelin, 3. Varga Anikó. A Máté Imre-díjat Nagy Laura XII. osztályos diák nyerte (képünkön).
Végül, de nem utolsó sorban Boros Emőke Blanka tanár, aki a verseny moderátora is volt egyben, a felkészítő tanítókat, tanárokat is színpadra szólította egy-egy oklevél és szuvenír erejéig, ezzel köszönve meg a szervezők nevében a pedagógusok odaadó munkáját.
A szerdán délelőtt lezajlott szavalóversenyt a Máté Imre Egyesület szervezte, Baricz-Nánási Noémi és Ferenc (a költő unokahúga és annak férje) személyében.
A rendezvényt támogatta a mihályfalvi önkormányzat, a háttérsegítséget pedig az Érintő Egyesület biztosította.
A verseny után a család és Pataki István a Máté Imre-szobornál, valamint Zelk Zoltán emléktáblájánál koszorúzott.
Sütő Éva