Összejöttek a szatmári gombászok
Hasznosan telt a szombat a szatmári gombászok számára – a Gombásznapon a résztvevőknek alkalmuk nyílt bővíteni ismereteiket és együtt tölteni egy kellemes napot. A Szatmári Gazdák Egyesülete által szervezett esemény résztvevői a Sárerdőn gyűjtöttek, ahonnan a szárazság ellenére is szép számban kerültek elő fajok. A gombászok a kirándulást követően a mikolai sportcsarnok mellett gyűltek össze, ahol a szervezők finom bográcsgulyással várták őket, illetve megkóstolhatták Bács Csaba hagyományos módszerrel sajtolt olajait, melyeket finom házikenyérrel mártogattak. A gombahatározást Jánk Károly és Fehér Kinga végezték, akik körülbelül 50 fajt azonosítottak be, melyeket felcímkézek és kiállítottak.
Ehető, étkezési szempontból értéktelen és mérges gombák egyaránt szerepeltek a felhozatalban, hiszen az esemény nemcsak a „hasgombászatról” szólt, hanem arról is, hogy az érdeklődők minél több fajjal megismerkedhessenek a gombák színes világából. Emellett az őszi szezonban gyűjthető gyógy- és haszonnövényekről is szólt a kirándulás, hisz az erdő minden évszakban tartogat szemet gyönyörködtető kincseket a természetbarátok számára. A közel 60 fős társaság egyetértett abban, hogy érdemes hasonló összejöveteleket szervezni, hiszen a gombák terén csakis úgy lehet megbízható ismeretekre szert tenni, ha hozzáértők vezetésével, élőben látják, tapintják, szagolgatják a különböző fajokat.
A Szatmári Gazdák Egyesülete korábban is szervezett gomba- és gyógynövényismereti célú összejöveteleket, melyeket – a mostani eseményhez hasonlóan – szintén Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósítottak meg. „Sokan érdeklődnek a gombák iránt Szatmáron, viszont igen kevés a lehetőség arra, hogy az amatőr gombagyűjtők megbízható ismeretekre tegyenek szert. Azért szervezzük az ilyen összejöveteleket, hogy tanulhassunk és hogy találkozhassunk egymással. Tervezzük, hogy a jövőben is tartunk hasonló rendezvényeket, mert a gombák és a vadon termő növények szépek, finomak és gyógyhatásúak, továbbá a velük kapcsolatos ismeretek részét képezik hagyományos kultúránknak, és az ezzel kapcsolatos tudás terjesztését és fenntartását fontosnak tartjuk” – mondta Babos Krisztina szervező, hozzátéve: köszönik a támogatást, segítséget Mikola Község Polgármesteri Hivatalának, a helyi Rákóczi Kulturális Egyesületnek, valamint Dobos Csabának, Dobos Orsinak és Uglár Zsoltnak.
A Szatmári Gazdák Egyesülete