Partiumiak a Békemeneten
Partiumiak is részt vettek a 2018-as Békemeneten, köztük a nagyváradiak is, akik csütörtök reggel egy ötven személyes busszal indultak el a megyeközpontból minden magyarok fővárosába, Budapestre. A nagyváradiakat Bordás Sándor, a margittai honosítási iroda vezetője gardírozta, aki már harmadik alkalommal vesz részt a nemzeti összefogást propagáló tömegrendezvényen.
A Békemenet Magyarország egyik legjelentősebb civil kezdeményezése, amely a magyar kormány melletti kiállás jegyében indult útjára először 2012-ben. Azóta többször megmozdult a hatalmas tömeg, amely idén jelképesen egybeforrt az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékünnepével.
A nemzeti összefogás céljából az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Néppárt buszos utazást szervezett Marosvásárhelyről, Szatmárnémetiből és Nagyváradról, amelyet azért szerveztek, hogy megmutassák a nemzeti erők összefogását, a nemzeti értékek melletti kiállást és elszántságot. Az említett településekről megközelítőleg 150 személy vett részt a rendezvényen – képviselve városukat a nemzeti összefogás menetén.
A kiutazás kapcsán Nagy József Barna, az EMNT országos alelnöke a korábbiakban elmondta: „Ugyanazt a polgári értékrendet valljuk, mint a Békemenet szervezői, és természetesen mindennél fontosabb számunkra, hogy Magyarország erős maradjon és a magyar nemzet kifejezhesse összetartozását – ezért leszünk idén is jelen.”
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) által meghirdetett Békemenet résztvevői Budán, a Bem-szobornál gyülekeztek, majd átvonultak a Kossuth térre, ahol közösen hallgatták meg Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédét
Bordás Sándor hazai beszámolója szerint a menet elején a szervezők molinót vittek, amelyen ez állt: „A haza minden előtt”, valamint egy nemzeti színű zászlón „Hungary protects Europe!” (Magyarország megvédi Európát) felirattal.
A Békemenet elindulása előtt Bayer Zsolt publicista arról beszélt, hogy jelenleg az egész Európa megosztott: az egyik oldalon állnak a „kétdimenziós emberek”, akik számára csak az egyén, individuum szabadság létezik, akik megfosztattak a vallási, nemzeti, családi és nemi identitásuktól, és akik azt gondolják, egyedül ők képviselik a modernitást és Európát. A másik oldalon állnak azok, akik azokat az eszméket, értékeket képviselik, akik még tudják, mit jelent Isten, nemzet, haza, család, gyermek, akik még tudják, „mit jelent a férfi és az asszony”.
Nem leszünk gyarmat! – ez volt az üzenete az első Békemenetnek 2012-ben. Azóta már összesen hat alkalommal vonultak utcára az emberek, hogy kiálljanak Magyarországért. Volt olyan, amikor egy kilométeres, kígyózó sorban meneteltek a résztvevők. Amerre a szem ellátott, magyar zászlót lehetett látni. Az üzenet nem változott. A hetedik Békemenet is azért indult el, hogy azt demonstrálják: a magyarok biztonságos életet szeretnének és kiállnak szabadságuk és függetlenségük mellett – számolt be Bordás Sándor a hallottakról.
A menet, amelyben ők is vonultak, déli 12 órakor indult a Bem térről, onnan a Margit híd, Nyugati tér és az Alkotmány utca érintésével érkeztek a Kossuth térre, ahol csatlakoztak az állami megemlékezéshez.
A nagyváradiak csoportjában a Váradi Dalnokok néhány tagja is részt vett, akik Kossuth-nótákkal vonták be közös éneklésbe a mellettük haladókat. A menet során az érmihályfalviakkal is találkoztak, akik a debreceniek egy csoportjával érkeztek a helyszínre.
Az Országház előtt Orbán Viktor mondott beszédet. A miniszterelnök szavai nyomatékosították bennünk, amit már eddig is tudtunk, hogy el akarják venni az országunkat. Nem egy tollvonással, mint Trianonban, hanem azt akarják, hogy néhány évtized múlva önként adjuk fel. Azt akarják, hogy ne mi és a leszármazottaink éljenek itt, hanem valaki mások, akik nem magyarok. Nap, mint nap látni, amint nagy nyugat-európai nemzetek lépésről lépésre, kerületről kerületre, városról városra veszítik el hazájukat – tette hozzá.
Mi nem csupán egy választást akarunk megnyerni, hanem a jövőnket. Európa és benne mi, magyarok, egy világtörténelmi fordulóponthoz érkeztünk. Mi, akik hiszünk a nemzetállamokban, a határok védelmében, a család a munka erejében. Európa és Magyarország egy civilizációs küzdelem középpontjában áll. Kultúránk, életmódunk, keresztény gyökereink vannak veszélyben – figyelmeztetett a miniszterelnök, amelynek üzenete nekünk, határon túliaknak is legalább akkora felelősség, mint minden más nemzettársunknak – összegezte Bordás Sándor az ott hallottakat.
A nagyváradiaknak, a borsiaknak, a margittaiaknak, és meggyőződésem szerint a Mihályfalváról kiutazóknak is hasonló felejthetetlen élményben volt részük, és bizton állíthatom, a mostaninál magasztosabb, felemelőbb nemzeti ünnepünk sem volt ezidáig, mint mikor 600 ezer szív dobbant egyszerre és akart egyet Budapest utcáin – zárta élménybeszámolóját a nagyváradi csoport vezetője.
Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája