Nagyvárad 2022 évi költségvetésének fő sarokszámait, és a jelentősebb beruházásokra költött összegek megoszlását ismertette mai sajtótájékoztatóján Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó, az EMNP partiumi ügyekért felelős alelnöke.
A bevezetőben a polgármesteri tanácsadó elmondta: Nagyvárad önkormányzata idén soha nem látott nagyságú összegből, összesen 2.4 milliárd lejből gazdálkodhat, ennek csaknem a fele, 1.1 milliárd lej költhető különböző beruházásokra. Ez a legnagyobb összegű városi költségvetés a tágabb értelemben vett Erdély területén, megelőzi Kolozsvár költségvetését is – hangzott el.
A 2014-2020-as EU-s pályázati ciklus lezárulta magyarázza a idei nagy összeget, hiszen sok uniós finanszírozású projektet idén be kell fejezni, ezek elszámolását 2023-ig kell lezárni. Tíz nagy beruházás van, melyek a kiadási oldal nagy részét teszik ki. Az egyik ilyen projekt a közlekedés gyorsítását segíti elő. Ide tartozik új aluljárók megépítése a várral szemben, illetve a nagypiac előtt. Egy másik szempont ami szerepet játszott a költségvetés sarokszámainak megalkotásában, az a hőenergia minél olcsóbb előállítása és eljuttatása a lakossági fogyasztókhoz. Ennek során lecserélik a hőerőmű kazánját egy korszerűbbre, valamint 55 millió lejt költenek a váradszőllősi negyedben geotermális energiához kapcsolható fejlesztésekre. Több mint kilencven milliót költ ugyanakkor az önkormányzat. a csövek, vezetékek cseréjének harmadik szakaszára.
Zatykó Gyula szót ejtett két nagyváradi kórházat érintő energiatakarékosságot célzó beruházásról is, ami konkrétan az épületek szigetelését, valamint a legmodernebb fűtési és egyéb energetikai rendszerek beszerzését jelenti. A beruházás amire összesen 35 millió lejes összeget költenek a megyei és a városi kórház épületét érinti majd.
Folynak a lakókörnyezet otthonosságát javító beruházások is, konkrétan az új lakónegyedi közösségi terek kialakítása: Váradszőllősön, Őssiben és Rogériuszon is zajlanak a munkálatok, ezekre összesen 41 millió lejt költenek. Új emeletes parkoló építése is elkezdődik a megyei kórház szomszédságában, ennek költsége 28 millió lejt tesz ki – mondta el. Költenek az oktatásra is, az iskolák korszerű számítástechnikai és oktatási eszközeire, (okostáblák, tabletek, wifi routerek, stb) erre összesen 22 millió lejt irányoztak elő. A nagyváradi egyetem bentlakásának bővítésére 17 millió lej jut. Közel egytucat tömbház szigetelésére, illetve ezek megvalósíthatósági terveinek kivitelezésére is különítettek el keretet. Jut pénz 134 utca leaszfaltozására is, illetve ezeknek egy részén már előrehaladott stádiumban zajlanak a munkálatok, többek között a magyar szempontból számunkra érdekesebb Biharpüspökiben is, ahol hat utca újul meg teljesen.
Megvalósul egy a vasúttal párhuzamosan a szeméttelep mellett elhaladó új út építése is Biharpüspökiben, mely a nagyszántói utat köti össze a Püspöki úttal (Matei Corvin utca), mentesítve az ez utóbbin található ingatlanok egy részét az átmenő teherautóforgalom káros hatásaitól. Ez a út részmegoldást jelent, de nagy segítség az ott lakóknak, ezt az EMNP évek óta szorgalmazta – hangsúlyozta.
Az elkövetkező három évben száz új autóbuszt szándékozik vásárolni Nagyvárad önkormányzata, ezek beszerzésére idén kétmillió lejt költenek – közölte Zatykó. Jut pénz továbbá a Szacsvay iskola és a Templom tér felújítási munkáinak folytatására, jó hír továbbá, hogy idén ismét pályázhatnak támogatásra az egyesületek, civil szervezetek is 300 000 lej értékben. Lesz pénz az ismét kiírásra kerülő participatív költségvetés keretében, erre 300 00 eurót szánnak az illetékesek, ugyanakkor a tavalyelőtti participatív költségvetés egyes győztes projektjeinek, mint például a rogériuszi víztorony újrahasznosításának megkezdésére, illetve a neológ zsidó temető turisztikai körforgásba való bevonására is különítettek el bizonyos összeget – zárta mondandóját Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó.
Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája