Romániában elszabadultak az árak, miközben Bukarestben minden a hatalmi torzsalkodásról szól

Péntek este a kormánykoalíciót alkotó mindhárom alakulat kitartott eddigi álláspontja mellett, így nem sikerült megállapodásra jutni – jelentette be Dan Barna. Az USR PLUS társelnöke azt is közölte, hogy alakulata benyújtotta a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt, és minisztereik jövő hét elején lemondanak. Amennyiben az indítvány nem megy át a parlamenten, az USR-PLUS ellenzékben marad. Hozzátette, jó lenne, ha a román politikában nagyobb jelentősége lenne az adott szónak, a kormányprogramban előírtak betartásának. Florin Cîțu miniszterelnök nem tartotta be a szavát, ezért alakult ki a jelenlegi helyzet – nyomatékosította.

Dan Barna arról is beszélt, hogy a kormánypalotában folytatott egyeztetések során az USR-PLUS képviselői ellenvetésüknek adtak hangot az Anghel Saligny országos beruházási tervet jóváhagyó sürgősségi rendelet elfogadásával kapcsolatban. Állítása szerint nem foglalták bele a tervezetbe az USR-PLUS által javasolt módosításokat, ugyanakkor – véli – a projektnek az USR-PLUS akarata és hozzájárulása nélküli elfogadása Florin Cîțunak a koalíció fenntartásával szembeni „teljes érdektelenségéről” árulkodik. „Megértettük a kormányfő üzenetét: nem akarja a folytatást, így aztán benyújtottuk a bizalmatlansági indítványt” – fogalmazott.

A másik társelnök, Dacian Cioloș hangsúlyozta, az USR-PLUS továbbra is a kormánykoalíció tagja kíván maradni a PNL és az RMDSZ mellett, de más miniszterelnökkel az élen. „Megpróbáltuk meggyőzni koalíciós partnereinket arról, hogy egy kormánynak olyan miniszterelnökre van szüksége a működéshez, aki bizalmat sugall. Kollégáink azonban kitartottak Florin Cîțu támogatása mellett, ezért ehhez a parlamenti eljáráshoz folyamodunk annak érdekében, hogy más miniszterelnökkel dolgozhassunk tovább. A PNL-vel és az RMDSZ-szel közösen akarjuk folytatni, nem áll szándékunkban más kormányzati konstrukcióba belépni” – mondta. Cioloș szerint az USR-PLUS vállalja a bizalmatlansági indítvány benyújtásának minden következményét. „Az utolsó pillanatig igyekeztünk maradni, hogy megvalósítsuk a reformokat, de mind ez idáig nem sikerült. Önök is látták, hogy Cîțu miniszterelnöknek mások a prioritásai” – nyomatékosította az a politikus, aki az Európai Parlamentben a szélsőliberális Renew Europa frakciót vezeti.

A Romániát jelenleg vezető kormány már nem rendelkezik politikai legitimitással, mert nem áll mögötte parlamenti többség – áll az USR PLUS és az AUR által péntek este benyújtott bizalmatlansági indítvány szövegében. A Románia egyetlen esélye a túlélésre a Cîțu-kormány menesztése! címet viselő dokumentum szerint a Florin Cîțu vezette kabinet a morális legitimitást is nélkülözi, „ugyanis egy olyan személy, akinek a múltban komoly problémái adódtak a törvénnyel, és aki jelenleg is visszaél vele, nem rendelkezik azokkal a minimális garanciákkal, amelyek szükségesek a végrehajtó hatalom irányításához”.

Az indítvány megszövegezői úgy vélik, Florin Cîțu az elmúlt hónapokban bebizonyította, hogy nem alkalmas egy koalíciós kormány vezetésére, és képes feláldozni a közös érdeket, az emberek jólétét, hogy megnyerje a pártelnökségért folyó versenyt. Ezt a célt szolgálja – állítják – a kormányfő által kitalált terv is a liberális polgármesterek közpénzekből való finanszírozására. Szerintük az Anghel Saligny beruházási terv nem több egy „pártperselynél”, és gyakorlatba ültetése érdekében a miniszterelnök menesztette az igazságügyi minisztert, hogy olyan személyt nevezzen ki a helyére ideiglenes jelleggel, aki végrehajtja a parancsait.

A dokumentumban rámutatnak, a miniszterelnök „adja meg a kormányzás alaphangját”, ezért példás karakterű személynek kell lennie, akit nem leng körül korrupció vagy erkölcstelen magatartás gyanúja. Az aláírók szerint Florin Cîțu nem tesz eleget ezeknek a feltételeknek. „Ennek az embernek komoly problémái adódtak az igazságszolgáltatással az Amerikai Egyesült Államokban. Bűntettei miatt börtönbe zárták. Emellett más kötelezettségek – például kölcsönkért pénzösszeg visszafizetése – alól is kibújt. Romániában azzal vádolják, hogy egy erdőjuttatási ügyben a családja számára kedvező módon járt el, és miután birtokba vette az erdőket, letarolta őket. Amióta miniszterelnök, a legtöbbször kizárólag személyes vagy pártérdekei szerint cselekedett” – fogalmaznak az indítványban, aminek a pikantériája az, hogy csak a szélsőnacionalista AUR párt képviselőinek támogatásával nyújthatta be az ultraliberális USR-PLUS, kellő aláírásszám hiányában. Az indítvány ezen felül csak akkor lehet sikeres – és vezethet kormánybuktatáshoz –, ha a parlamenti ellenzék bal oldala, azaz a Szociáldemokrata Párt is támogatja. Ez az tényálladék is igazolja azt a korábbi tapasztalatot, hogy Romániában az obskurus érdekek felülírják a politikai elvszerűséget és a hagyományos ideológiai konstellációt.

A túllihegett kormányválság ugyanakkor nem tudja eltéríteni a köz figyelmét arról, hogy az országban elszabadultak a fogyasztói árak, a nemzeti valuta pedig történelmi mélypontra süllyedt: sosem volt még annyira gyenge az euróhoz képest a lej, mint 2021. szeptember 3-án.

Facebook
Érintő hírportál