Sürgősségi kormányrendeletekkel a miniszterelnöki székhez
Csütörtök délben sajtótájékoztatót tartott Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezetének elnöke. A sajtótájékoztató témája az a frissiben elkészült sürgősségi kormányrendelet volt, amely Liviu Dragnea, felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt PSD-elnök útját kövezné ki a miniszterelnöki székhez.
Az ominózus sürgősségi kormányrendelet értelmében a legfeljebb ötéves börtönbüntetésre ítélt személyek részesülhetnének közkegyelemben, avagy büntetés elengedésben – derül ki az igazságügyi minisztérium által szerdán közvitára bocsátott tervezetéből. A visszaeső bűnözők nem esnek a jogszabály hatálya alá. Szintén közkegyelemben részesülnek azok az elítéltek, akik betöltötték a 60. életévüket. Ugyanez érvényes a várandós nőkre, illetve azokra, akik bizonyítottan gyógyíthatatlan betegségben szenvednek, és a kór végső stádiumában vannak.
A kormányrendelet előírásai nem vonatkoznak a visszaeső bűnözőkre. Nem esnek a rendelet hatálya alá azok sem, akiket bizonyos különtörvények, köztük a 2000/78-as számú, a korrupciós tettek megelőzéséről, felfedéséről és büntetéséről szóló jogszabály alapján ítéltek el, a korrupciónak minősülő bűncselekmények miatt elítéltekre viszont érvényes a jogszabály.
Az igazságügyi minisztérium egy másik, szerdán nyilvánosságra hozott tervezete a büntető törvénykönyvet és a bűnügyi perrendtartást módosítaná. Az indoklás szerint erre azért van szükség, mert az alkotmánybíróság bizonyos döntései (mintegy negyven) nem voltak összhangban a büntetőtörvénykönyv előírásaival. A módosítás kitér a hivatali visszaélések elbírálására is, amelyeket csak egyszerű szabálysértéseknek minősítenének – a hivatali összeférhetetlenség is ebben a kategóriában esne – valamint nem minősülne bűncselekménynek a hivatali visszaélés nyomán keletkezett 200 ezer lej alatti hivatali kár sem. Utóbbi esetében pedig a cinizmus netovábbjaként csak maga a megkárosított hivatal kérhetné az eljárás elindítását, azaz például egy károkozó korrupt polgármester esetében az általa vezetett hivatal.
A két sürgősségi kormányrendelet, amennyiben elfogadják őket, elsősorban azt a célt szolgálják, hogy megteremtsék a jogi alapot Dragnea pártelnök felfüggesztett börtönbüntetésének eltörlésére és a jelenleg ellene zajló második bűnvádi eljárás kisiklatására, ezzel téve lehetségessé miniszterelnökké választását. Aki ezt a szocialista kormányt akár koalíciós partnerként, akár „külső támogatással” segíti, bűnrészessé válik az elmúlt időszak legszégyenletesebb közéleti botrányában – összegezte a megyei elnök.
A sajtótájékoztató második részében Csomortányi István ismételten kitért a magyar anyanyelvhasználati lehetőség folyamatos semmibevételére. Ezúttal példaként említette Hegyközpályi község polgármesteri hivatalát, melynek titkárságán közérdekű adatok lekérését célzó kérvényt iktattak volna be magyar nyelven, és amelyre a magyar anyanyelvű jegyző a hivatal pecsétjével ellátva írta rá, hogy a beadványt csak román nyelven vagy hivatalos fordítással fogadják el, holott a közigazgatási törvény a kevés nyelvhasználati jog egyikeként a magyar nyelvű beadványok beadásának jogát külön is említi. Hiábavaló a magyar nyelv használatáért vívott küzdelem, ha még a magyar vezetésű önkormányzatok sem tartják tiszteletben az erre vonatkozó közösségi jogainkat. Különösen nagy szégyen ez éppen most, a magyar kultúra ünnepének küszöbén, hiszen megyeszerte számos rendezvénnyel tisztelegnek nyelvünk előtt is azok, akik a mindennapokban mit sem adnak annak hivatali használatára – mondta a Bihari szervezet vezetője.
Az ügyben panaszt tesznek a kormánybiztosi hivatalnál – zárta Csomortányi a sajtótájékoztatót.
Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája