Tizedik alkalommal szervezik meg idén június 20–26. között a nagyváradi Szent László Napokat, a Partium egyik legnagyobb kulturális fesztiválját. Ami nem csupán azért jubileumi, mert tizedik alkalommal ünnepelhet együtt Várad és a környék magyarsága, hanem azért is, mert idén van a város alapításának 930. és az alapító magyar király, I. László szentté avatásának 830. évfordulója, ráadásul az első Szent László ünnepi hét óta éppen 80 esztendő telt el.
A Szent László Napok szervezői ma a nagyváradi vár griffes termében megtartott sajtótájékoztatójukon jelentették be hivatalosan a fesztivált és annak több kiemelkedő programpontját. A sajtótájékoztatón részt vett Bódor Edit, Debrecen polgármesteri kabinetirodájának egyházakért és határon túli magyar közösségekért felelős referense és Alina Toie, a Nagyvárad és Térsége Turizmusát Népszerűsítő Egyesület vezérigazgatója is, a két város ugyanis programokkal gazdagítja a jubiláló fesztivált.
Mint Zatykó Gyula főszervező megfogalmazta, jó, hogy ebben a nehéz időszakban kultúráról beszélhet abban a teremben, amely egykor a várkapitányé lehetett, és ahol valószínűleg sok hadi utasítás hangzott el. „A háború szétválaszt, a kultúra összeköt” – szögezte le, utalva arra is, hogy a Szent László Napok egyik fő célkitűzése már a kezdetektől a hídverés a határ két oldalán élő magyarok, illetve a város magyar és román lakosai között.
Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, újdonságnak számít, hogy idén nemcsak a várban zajlanak majd az eseménysorozat fő programpontjai, hanem az esti koncerteknek a Szent László tér ad otthont. „Egy fesztivál, két helyszín – ez is lehetne az idei Szent László Napok szlogenje” – fogalmazta meg Varga Korpos Dalma, a fesztivált szervező Szent László Egyesület elnöke. Rámutatott: ahogy a korábbi években is megszokhattuk, természetesen nemcsak ez a két helyszín lesz, hanem a város számos más pontján lesznek programok, de ezek lesznek a fő helyszínek, s míg napközben a várat, este a város főterét „veszi be” a fesztivál.
A fesztivál programja amúgy nagy vonalakban a pandémia előtt megszokott forgatókönyv mentén alakul, már a mínusz kettedik naptól nívós előadásokkal, kiállításokkal, a szokásos Szent Lászlótól Szent Lászlóig guruló biciklitúrával várják az érdeklődőket, és nem marad el az immár hagyományossá vált kocsmakvíz sem.
A kulturális fesztivált csúcsra járató hétvégén, vagyis június 24–26. között pedig egész nap lesznek programok a várban, este pedig olyan méltán népszerű sztárok csapnak majd a húrok közé a Szent László téren, mint a Bagossy Brothers Company (június 24-én, péntek), a Beatrice (június 25-én, szombat) és Ákos (június 26., vasárnap)
Bódor Edit bejelentése szerint Debrecen városa eközben a június 20-ai, hétfői nyitógálára elhozza Nagyváradra a Debreceni Népi Együttes táncjátékát, a Tűzliliomot, amit Wass Albert A funtineli boszorkány című regénye inspirált. A fesztivál idején Határtalan muzsika címmel ad koncertet a Kodály Kórus, Idvezlégy kegyelmes Szent László kerály címmel pedig verses dalestet tartanak a lovagkirály tiszteletére. A 100 éves a Debreceni Fotóklub című kiállítást, illetve Toró József nagyváradi származású festő Hazatérés című egyéni tárlatát is elhozzák a Körös-parti városba, és bemutatják Szénási Miklós és Heller Zsolt Állítsuk meg az időt című könyvét is. A Tímárházból kézművesek, népművészek érkeznek a várba, a DEMKI Ifjúsági Ház gyerekeknek szóló programmal kedveskedik, és Váradra jön a Vojtina Bábszínház is. Ugyanakkor a fesztivál utolsó előtti napjára debreceni és lengyelországi diákokat is elhoznak a Szent László Napokra, akik a lovagkirály örökségével és a várossal ismerkedhetnek meg. A Debrecenből érkező programok szervezője a cívisváros önkormányzata, közreműködik az ottani Partiumi Magyar Ház.
A Szent László Napok programjairól a fesztivál Facebook- és Instagram-oldalán, és rövidesen a fesztivál honlapján is lehet tájékozódni, a szervezők mostantól rendszeresen jelentkeznek a programokkal és kuriózumokkal.