Termálvíz helyett adósságban úszva: ki a felelős a margittai strand állapotáért?

A Bihari Napló 2022. február 21-i számában „Tönkremehet a margittai Városi Strand és Szabadidőközpont” címmel jelent meg egy cikk, mely a Berettyó-parti kisváros termálstrandjának helyzete ürügyén igyekszik az RMDSZ-t fényezve egy füst alatt a jelenlegi városvezetés bűnének beállítani azt a tényt, hogy a strand jó ideje zárva van, állapota pedig szemmel láthatóan leromlott. Ennek kapcsán a margittai önkormányzat egy közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe, melyben bőséges adatolással bizonyítják, hogy a strand csődközeli állapotának kik is a valódi felelősei.

A kommüniké szerint 2020 októberében, amikor Margittán megalakult az új összetételű önkormányzat, a termálvizes strandot és szabadidőközpontot a 2016. szeptemberében alapított S.C. Parc Balneomar S.A. Marghita kereskedelmi társaság adminisztrálta, mely a helyi tanács alárendeltségébe tartozott, egyetlen részvényese pedig Margitta városa volt. A társaság igazgatója ekkor Szabó Tímea, adminisztrátora pedig Koppányi Zsolt Ernő volt. Amikor 2016 szeptemberében kft.-ként megalakult, a S.C. Parc Balneomar S.A. Marghita törzstőkéje 250 ezer lej volt. A társaság a 2017. évi március 30-i 50. számú helyi tanácsi határozattal kft.-ből részvénytársasággá alakult. Később,  a 2017–ben és 2018-ban elfogadott további helyi tanácsi határozatokkal a részvénytársaság törzstőkéjét összesen 355 ezer lejjel megemelték.

Mint az a pénzügyi adatokból kiderül, a strand 2012 és 2020 között gyakorlatilag végig, minden egyes évben nettó veszteséget termelt a margittai önkormányzat folyamatos pénzügyi segítsége ellenére, melyet a helyi költségvetés terhére folyósítottak, többek között a felhasznált víz és termálvíz értékének kiegyenlítésére.

A S.C. Parc Balneomar S.A. igazgatótanácsának az összetétele az elmúlt öt évben a következő volt: 2017. március – Koppányi Zsolt Ernő ügyvivő igazgató, Botos Alexandru igazgatótanácsi elnök; 2018. június – Popoviciu Daniel ügyvivő igazgató (lemondott 2018. szeptemberében), Szabó Tímea igazgatótanácsi elnök; 2018. szeptember – Szabó Tímea ügyvivő igazgató, Tóth Róbert János igazgatótanácsi elnök; 2019. június – Boda Gergely Zoltán ügyvivő igazgató (lemondott 2021. január 21-én), Szabó Tímea igazgatótanácsi elnök (lemondott 2021. január 21-én); 2021. április – Mateican Cornel ügyvivő igazgató (a mandátuma 2021. augusztus 15-ig szólt), Lupui Adrian Gabriel igazgatótanácsi elnök (a mandátuma 2022. június 19-ig szól). Beszédes ez a névsor, hiszen ez idő alatt tulajdonképpen főleg Demián Zsolt jelenlegi RMDSZ-es alpolgármester baráti köréhez tartozó személyek voltak döntéshozói pozícióban a stranddal kapcsolatos kérdésekben, így nyilván a felelősség is elsősorban őket terheli annak állapotáért.

Boda Gergely és Demián Zsolt

 

Daniel Popoviciu és Demián Zsolt

 

Koppányi Zsolt Ernő és Demian Zsolt

Hanyagság és adósság

A margittai önkormányzat tájékoztatásából a is kiderül, hogy a strand általános állapota nem tette lehetővé a strand 2021-es megnyitását. A koronavírus járvány miatt 2020-ban bezárt strandon elmaradtak a karbantartási, állagmegóvási munkák, és mivel a 2021-ig a társaság törzstőkéje nem volt teljes egészében regisztrálva a cégbíróságon, így nem lehetett egyéb összegeket sem folyósítani a városi költségvetésből annak érdekében, hogy az az első adandó alkalommal megnyithasson. Ráadásul a társaságnak közel 400.000 lej értékű adóssága volt, a számláját pedig zárolta az ANAF egy 19.064 lej értékű kifizetetlen összeg okán.

A fizetésképtelenséget megelőzendő, a margittai helyi tanács a 2021. november 23-i 221. számú határozatával úgy döntött, hogy megemeli a SC Parc Balneomar SA törzstőkéjét 400.000 lejjel, mely így 1.005.000 lej lett. Miután ebből (vagyis az adófizetők pénzéből) törlesztették az adósságokat, a SC Parc Balneomar SA részvényeseinek közgyűlése határozattal felszámolta a társaságot, melyet a helyi tanács is jóváhagyott a 2022. január 4-i 4. számú határozatával. 2022. január 10-én a város átvette a társaságtól a neki járó köz- és magánjavakat, a cégbíróság pedig felszámolási eljárást indított a SC Parc Balneomar SA ellen.

Összegezve, a városi strand azt követően nyílhat meg újra, ha az önkormányzat helyi tanácsi határozattal egy új közhasznú szolgáltatót hív életre a strand és szabadidőközpont működtetése céljára, majd elvégzik a szükséges javítási munkálatokat, nem utolsó sorban pedig beruházásokat eszközölnek a strnad és környéke területének rendezése, modernizálása érdekében. Hogy a margittaiak pontosan mikor vehetik ismét használatba az egykor közkedvelt létesítményt, az a jövő titka, de remélhetőleg a hanyag, gondatlan kezelést végre felváltja egy más, közösségorientáltabb szemlélet, mely meg is becsüli a közvagyont, és képes lesz nyereségesen működtetni a strandot.

 

Facebook
Érintő hírportál