Tévhitek

Tévhitek

A minap az interneten néztünk utána valaminek, s hát mi jött szembe velünk? Egy román nyelvű, öt évvel ezelőtt kelt lírai visszaemlékezésben egy „régi váradi értelmiségi” így nosztalgiázik: „Ei bine, prin anii ’90 lucram ca ziarist la redacția Crișana, cel mai vechi ziar din Oradea.” (A nyelvet nem ismerők kedvéért fordítjuk le: „Nos, a 90-es években újságíróként dolgoztam a Crișana szerkesztőségében, Nagyvárad legrégebbi lapjánál.”)

Reméljük, ez a bejegyzés nem szolgál majd az újkori profi és amatőr történetíróknak forrásul, mert valótlanságot tartalmaz. Ugyanis az első váradi, mai értelemben vett „újság”, a Bihar 1862. október 2-án jelent meg, Hügel Ottó kiadásában, magyar nyelven. Első szerkesztője Győrffy Gyula volt. Ez ma minden több-kevésbé hiteles sajtótörténetben, lexikonban és leírásban le van szögezve, ami nem jelenti azt, hogy ezelőtt a dátum előtt nem kerültek volna nyomtatásra különféle „közlönyök”, de az első váradi periodikának (azaz bizonyos időközönként, rendszeresen megjelenő újságnak) a Bihar számít.

Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy még ezt is megelőzte egy másik, felerészben váradi periodika: a Debreczen-Nagyváradi Értesítő 1843. június 13-án jelent meg először hetilapként. Debrecenben alapította és szerkesztette Balla Károly (1803–1881) színész, színházigazgató. volt. A lapot a hajdúvárosban nyomtatták, ahol hétfőn jelent meg a „piacon”, míg Váradon csütörtökön. Naményi Lajos írja 1902-ben megjelent kitűnő munkájában (A Nagyváradi nyomdászat története): „A Tichy-nyomda ez időbeli működéséből leginkább figyelemre méltó, hogy 1862-ben itt nyomatták az első nagyváradi lapot a »Bihart«, melynek Győrffy Gyula volt a szerkesztője, főmunkatársa: Rádl Ödön. Volt ugyan ezt megelőzőleg is Biharvármegyében lap, már 1842-ben indult meg, a »Debreczen-Nagyváradi Értesítő« Balla Károly szerkesztésében, de a szerkesztő nem bírta lapját megkedveltetni a közönséggel s, mint a ma is fennálló lap, hirdetések közlésére fektette a fősulyt.” Ehhez a mondatához lábjegyzetben azt is hozzáfűzte, hogy „a váradi hirlapirodalom történetét külön monografiában irom meg”, de erre sajnos már nem kerülhetett sor, mert 1905-ben, 37 évesen megölte magát Budapesten. A tragikus sorsú hely-, színház- és irodalomtörténész mindenesetre egy évet tévedett, mert levéltári dokumentumok igazolják, hogy „Biharvármegye” első periodikája, a Debreczen-Nagyváradi Értesítő „csak” 1843 nyarán indult meg, nem 1842-ben.

Csupán érdekességként jegyezzük, hogy ennek a lapnak a címében már akkor Nagyváradként szerepelt a város neve, amikor még hivatalosan nem is így hívták! A történelmi Várad név ugyanis csak a 17. század végétől kezdett megjelenni a bécsi haditanács irataiban Gross-Wardeinként, azaz Nagy-Váradként. És csak 1848–75 között vált jogilag is Nagyváraddá, az addig önálló városrészek közigazgatási egyesítésével. (A különböző források az egyesülő városrészek neveit és a közigazgatási egyesítés etapjait, dátumait is különbözőképpen adják meg, érdekes történészi-levéltárosi feladat lenne rendet vágni ezen a mezőn is…)

Dénes László

Facebook
Érintő hírportál