Tévhitek (12.)

Tévhitek (12.)

Az egyik kisvárosunkban élő F. Cecil „háromgyermekes édesanyaként és pedagógusként” szállt be az ínséges idők ellenére temérdek közpénzt felemésztő választási kampányba (lám, a pártoknak mindig van elég suskájuk a politikai handabandázásra…). Senkit sem akarunk kipellengérezni a politikai elköteleződése, még kevésbé a neve miatt, de azt gyorsan szögezzük le: vagy elírták a hölgy nevét az újságban, vagy ő maga sincs tisztában vele, hogy a keresztneve férfinév! (Az illetékes román hivatalnoknak aligha lehet felróni, ha Cecilnek írta be az anyakönyvbe, mert Románia e téren is a korlátlan lehetőségek hazája, ám a gyermek szülei, keresztszülei lehettek volna körültekintőbbek annak idején.)

A kibővített naptárak szerint április 16-án és június 3-án van Cecil napja, amely a lexikonok szerint férfi keresztnév. Jelentése: bizonytalan, eredete: a Cecilián becéző rövidüléséből önállósult. A Cecilián latin eredetű férfinév, a Ceacilianus név rövidülése, aminek a jelentése: a Caecilius nemzetséghez tartozó. A név a latin caecus szóból származik, aminek a jelentése vak. Női párja a Cecília. Az angolszász világban sem gyakori, de több híres ember viselte: Cecil Rhodes közgazdász-politikus, Cecil B. DeMille filmes, Cecil Beaton divatfotós, Cecil Wilson anglikán püspök és mások. Magyarországon hivatalosan nem anyakönyvezhető a Cecil, hanem csak a Cecilián, férfinévként.

Magyarországon törvény szabja meg, hogy mely utónevek anyakönyvezhetők, ezeket a „Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete által anyakönyvi bejegyzésre alkalmasnak minősített utónevek jegyzéke” tartalmazza. A minden hónapban átlagosan 5-10 névvel bővülő hivatalos jegyzék immár több mint 4240 nevet tartalmaz. A lánynévre keresők több mint 2400, a fiúnévre vágyók pedig több mint 1800 lehetséges keresztnévből választhatnak.

Az viszont tévhit, hogy a jegyzékben nem szereplő nevet nem lehet anyakönyveztetni. Lehet, de kérvényezni kell. A törvény ugyanis kimondja: „Ha a szülők által választott utónév nem szerepel az utónévjegyzékben, az MTA a központi anyakönyvi szerv megkeresésére harminc napon belül nyilatkozik a kért utónév anyakönyvezhetőségéről.” Az utónévbizottság egy alapelvrendszer mentén dönt, ezek közül most csak két szempontot említünk: 1. az újonnan kérvényezett utónevet minden esetben a mai köznyelvi kiejtésének megfelelően, a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni (pl. Maya helyett Maja; Gerald helyett Dzserald, Claudia helyett Klaudia, Patrick helyett Patrik, Jennifer helyett Dzsenifer stb.), 2. a kérvényezett név egyértelművé kell tegye, hogy nőről vagy férfiról van szó, mivel a magyar névhagyományok alapján fiúgyermek számára csak férfinevet, leánygyermek számára csak női utónevet javasolnak bejegyzésre.

Egy kis váradi vonatkozás: a neves premontrei szerzetes, tanár, fizikus, Károly Iréneusz József publikációiban általában a Károly Irén nevet vagy a Károly Irén József nevet használta, de valójában Károly Józsefként anyakönyvezték 1854-ben az Abaúj vármegyei Göncön. 21 éves korában lépett be a premontrei rendbe, ekkor vette fel az Iréneusz nevet. A „Károly Irént” valószínűleg a magyarosabb hangzás miatt használta, az Iréneusz férfinévként ma is anyakönyvezhető, de az Irén, Irénke, Iréne, Irina csak lányoknak adható, legalábbis Magyarországon.

Dénes László

Facebook
Érintő hírportál