Trianoni harangok – Meister Éva előadása Nagyváradon
A trianoni diktátum utáni életérzésről, az egyéni és a közösségi tragédiákról, a reményről és hitről szól Meister Éva színművésznő Trianoni harangok című előadása, amelyet Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa és a Szent László Egyesület szervezésében Nagyváradon is láthat a közönség.
A Trianoni harangok amúgy Meister Éva egyik írása, amelyet édesapja halálára írt 2010-ben.
Az előadás során Mihályi Molnár László, Sztrebka Erika, Meister Éva, Czegő Zoltán, Farkas Árpád, Reményik Sándor, Dsida Jenő, Petrás János, Wass Albert, Ferenczes István, Sík Sándor, Sajó Sándor, Mártonffy Miklós, Szőcs Géza, Bánfi Ferenc, Hervay Gizella és Ady Endre művei, valamint népdalok és katonadalok hangzanak el. Előadás után a művésznő a CD-it szívesen dedikálja.
A szervezők nagy szeretettel várnak minden érdeklődőt július 4-én, vasárnap 19 órakor a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központba (Ezredévi emléktér / P-ța Libertății 40.)!
* * *
Meister Éva színművésznő az erdélyi Olthévízen született. Édesapja egy dél-erdélyi, elmagyarosodott szász és egy magyar kisiparos családból származik, orvos volt. Tőle örökölte az emberek iránti empátiáját, szeretetét. Édesanyja primor székely család, a Marosvásárhelyen kivégzett Székely Vértanú, Gálffy Mihály leszármazottja. Pedagógus volt. Tőle örökölte a székely virtust, a szókimondást és a konokságot.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színháznak tíz évig volt sokat foglalkoztatott tagja és a közönség által kedvelt művésze. 1987-ben Magyarországra menekült. Azóta szabadfoglalkozású színművészként dolgozik, intézmény és támogatottság nélkül.
Önálló estjeivel, amelyek erőteljes nemzeti öntudattal vannak átitatva, sok helyen megfordult a Kárpát-medencében, a legkisebb falutól, hova nem jár színház, a nagyhírű teátrumokon át a magyar diaszpórában élő magyar közösségekig. 2015 szeptemberében megkapta A Magyar Művészetért Ex Libris-díjat, a 2019-es év Kultúra Napján a Magyar Kultúra Lovagja címmel tüntették ki.
A Szent László Egyesület sajtóirodája