Újabb megyei „sikersztori”: csak a szél repked a nagyváradi reptéren

Pásztor Sándorék „sikertörténete”

Újabb megyei „sikersztori”: csak a szél repked a nagyváradi reptéren

„Az RMDSZ kiemelt célként fogalmazta meg a nagyváradi reptér fejlesztését”, adta hírül a pártsajtó még 2016-ban. Az azóta eltelt három év mérlege egy 23 millió lejes befektetés, rengeteg sikerdíjként kifizetett közpénz a csókosoknak, még több csalódott  utas, valamint egy köznevetség és gúny tárgyává vált megyei tanácsi elnök, aki egyben a Bihar megyei magyar közösségre hoz szégyent. A Bihar Megyei Tanács „áldásos” tevékenysége nyomán Nagyváradról ugyanis ma sehová sem lehet menetrend szerinti repülőjárattal utazni a nagyvilágba. Sovány vigasz, hogy mi magyarok a Bukarestbe repülő Tarom gépet is nemzetközi járatnak tekinthetjük.

A nagyváradiak, és Bihar megyeiek az 1989 után évtizedekben hozzászoktak ahhoz, hogy ha hosszabb távú repülőútra szánják el magukat, esélytelen a nagyváradi repülőtér irányába tekinteniük, szóba jöhető kiindulási reptérként legfeljebb Kolozsvárra, Bukarestre, Debrecenre vagy Budapestre gondolhatnak. Ezeken az állapotokon ígért változtatni az RMDSZ 2016-os Bihar megyei kampánya, ahol  – sok egyéb más ígéret mellett – a nagyváradi reptér fejlesztését, és a nemzetközi utasforgalomba való bekapcsolását is kilátásba helyezték.

2017 folyamán úgy nézett ki, hogy a kampányban beígért megvalósítások közül a reptér beindítása lesz az egyetlen, amely valós, kézzelfogható eredményt hoz. Új, nemzetközi és belföldi járatok indultak, sikerült megállapodást kötni a  – megye előző, még PNL-s vezetése által Nagyváradra csalogatott –  Ryanair nevű fapados légitársasággal, az utasok száma meredeken nőtt, a külső szemlélő számára úgy tűnt, sikertörténet lesz a dologból. A megyei tanács fejlesztésben is gondolkodott, ezért hitelből és állami támogatásból  4,6 millió euró értékben új terminált építettek a reptér számára. Hozzá kell tenni, hogy a beruházást jelentősen túlárazták.

A nagyváradi reptéren csak a szél repked…

Mélyrepülés, kemény landolással

A lufi azonban hamar kipukkant. A meredeken növekvő utaslétszám ellenére, a Ryanair úgy döntött, hogy előbb megritkítja a váradi reptérről Európa nagyobb városaiba irányuló járatait, majd 2018 tavaszán a fapados légitársaság teljesen kivonult Nagyváradról. Ezen a döntésen nem változtatott az sem, hogy Pásztor Sándor még Írországba is elutazott, úgymond jobb belátásra bírni a Ryanair vezetését. A meggyőzés nem sikerült, az közpénzen történt utazás viszont minden bizonnyal így is élménydús volt a megyei önkormányzat vezetőjének …

A kapkodó, a kialakult helyzetet igazán kezelni nem tudó megyei vezetés kommunikációs fogásokkal igyekezett menteni a helyzetet. Nagy csinnadrattával bejelentették, hogy a váradiak, és Bihar megyeiek nem maradnak nemzetközi repülőjáratok nélkül, hiszen a román állami légitársaság, a Tarom járatokat indít Milánóba és Barcelonába. A járatok indítása többször is halasztást szenvedett, 2018 decemberéről idén tavaszra halasztották, majd végül a Tarom lemondta az egészet. Ez nem is csoda, hiszen ajánlata nem volt versenyképes a Wizz Air debreceni reptérről indított jóval olcsóbb járataihoz képest. Így jelen pillanatban a nagyváradi reptér egy üresen tátongó  méregdrága csilivili új terminállal büszkélkedhet, ahol gyakorlatilag a Bukarestbe vagy Constanțára utazni kívánó heti néhány tucat utas lézeng, aki pedig külföldre szeretne repülni, az kénytelen továbbra is más városba autózni, vonatozni vagy buszozni, hogy ezt megtehesse.

A megmaradt két járat

A gépek elszálltak, a jutalom azért jár

Nagyvárad polgármestere többször is keményen bírálta a repülőtér amatőr, kapkodó, koncepció nélküli vezetését. Ilie Bolojan véleménye szerint nem szakemberek vezetik a repteret, ezért a külföldi partnerek nem veszik komolyan őket. Bírálta a megyei tanács vezetését azért is, mert szerinte túl korán és túl sok információt szivárogtattak ki a különböző légitársaságokkal folytatott bizalmas tárgyalásokról, ezért azok elálltak a tervezett befektetésektől.

Bolojan szerint a nagyváradi repülőtér igazgatótanácsát alkotó pártkatonák (három RMDSZ, két PSD, és egy ALDE tag) gúnyt űznek a város és a megye lakóiból, mert 132 000 lejes jutalmat szavaztak meg saját maguknak, miközben a nemzetközi járatok megszűntek, és gyakorlatilag sehová nem lehet Váradról külföldre repülni.

Sommázatként már csak annyit lehet ehhez hozzáfűzni, hogy ha marad a megye jelenlegi  tulipános érdekvédő-posztkommunista „szakértői” vezetése, a nagyváradi repülőtérről valószínűleg akkor fogunk közvetlen járattal ismét a világ nagyvárosaiba repülni, amikor majd a többi ígéret (autópálya, városokat elkerülő utak, tanmedencék) megvalósul. Vagyis nagy eséllyel soha, de 2020 előtt semmiképpen sem.

K. Szalárdi István

Facebook
Érintő hírportál