Unicarm-ügy: Szennyezettsége miatt csak iszapként tudták bevizsgáltatni a vízmintát
Az ügyészségen tesz feljelentést Babos Krisztina, az Erdélyi Magyar Néppárt szakpolitikusa a Szamos szennyezése miatt, az Unicarm hús- és tejfeldolgozó vetési üzeme ugyanis tovább szennyezi a folyót annak ellenére, hogy idén május óta több alkalommal is fel lett hívva a lakosság és a szakhatóságok figyelme a környezetszennyezésre.
November 23-án a Szatmár megyei cég telepéről a folyóba vezető csőből sárgás, erősen ammóniaszagú, szerves vegyületekkel szennyezett víz, valamint sűrű állagú, büdös, iszapszerű folyadék ömlött a Szamosba, akárcsak az elmúlt félévben végzett vizsgálatok során. Mint ismeretes, a problémát első ízben ez év májusában jelezte Baranyi Krisztina magyarországi politikus, majd két alkalommal (júliusban és szeptemberben) megerősítette a Greenpeace is az értesüléseket – a vizsgálatok szerint az Unicarmtól származó használt víz jelentős mértékű, szerves anyagokkal történt szennyezést mutatott.
A Néppárt által augusztusban bevizsgáltatott mintából (melyet túlságosan sűrű állaga miatt nem vízként, hanem iszapként elemzett egy akkreditált laboratórium) pedig egyebek mellett nehézfém-szennyezést mutattak ki. „Hivatalos értesítést küldtem a kihágásokkal kapcsolatban a román szakhatóságoknak: a Vízgazdálkodási Hivatalnak, a Környezetvédelmi Őrszolgálatnak és a Környezetvédelmi Ügynökségnek, azonban a problémákat fél év alatt sem sikerült orvosolni, ezért kénytelen vagyok feljelentést tenni. Felháborító volt a vízügy hozzáállása, melytől hiába kértem, hogy közöljék, mekkora összegre büntették a céget és pontosan milyen kihágások miatt – mindössze annyit válaszoltak, hogy ezek <<bizalmas információk>>, ezért nem osztják meg velem és a közvéleménnyel, mit tettek a természetpusztítás megállítása érdekében. A Környezetvédelmi Őrszolgálattól azt a választ kaptam, hogy 60 ezer lejre büntették meg a céget, továbbá kötelezték arra, hogy a termelését csökkentse le olyan szintre, hogy a szennyvíztisztító kapacitását ne haladják meg. Ez szemmel láthatólag nem sikerült. Furcsamód a Környezetvédelmi Őrszolgálat válaszából sikerült megtudnom azt is, hogy a Vízügyi Hatóság mennyire büntette a céget – eszerint a vízügy 40 ezer lejre bírságolta az Unicarmot. Úgy vélem, a szakhatóságok által kiszabott, összesen 21 500 eurót kitevő büntetés aránytalanul kicsi, továbbá szerintem fel kellett volna függeszteniük a cég környezetvédelmi engedélyét mindaddig, amíg meg nem oldja a jelzett problémákat. Remélem, az ügyészség hatékonyabb munkát végez majd” – fejtette ki Babos Krisztina.
A Környezetvédelmi Őrszolgálattól származó információk szerint a gondokat elsősorban az okozta, hogy az Unicarm a tevékenysége folyamatos bővítésével meghaladta szennyvíztisztító rendszerének kapacitását. A vállalat vezetősége egyébként a jelek szerint tisztában van ezzel, ezért 2015-ben kérvényezte a kapacitásának megfelelő, úgynevezett integrált környezetvédelmi engedély kibocsátását. A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség ezt azonban megtagadta, mivel – a hatóság tájékoztatója szerint – a cég képviselői nem nyújtották be határidőig a kért dokumentumokat.