Víztisztító épülget(ne) Asszonyvásárán

Víztisztító épülget(ne) Asszonyvásárán

A júniusi tanácsüléseken arról szavaztak a régióban, hogy a Településközti Fejlesztési Egyesület (ADI) keretében létrehozott Észak-Nyugati Víz és Csatornaszolgáltató Rt. 22 települése közül Bors község (a vízszolgáltató székhelye) eladja a részvényeit (utóbbiról a mihályfalvi tanácsülés kapcsán is írtunk), amelyeknek száma 2000, ami szám szerint mintegy tízszer annyi, mint Margittának, Székelyhídnak vagy Mihályfalvának. Utóbbiak város lévén is csak 204 részvényt birtokoltak (eddig) önkormányzatonként. A megegyezés szerint feltételezhetően a tagok nem kívánnak „idegeneket” bevonni a társulásba, így egymás között osszák szét Bors eladó részvényeit.

Ez a kis felvezető azért volt fontos, mert Kiskereki, akárcsak a többi nagyságrendben hozzá hasonló község a maga eddigi 41 részvényével alig jutott odáig, hogy víztisztító állomása legyen, melynek alapjai már tavaly óta ott porladoznak Asszonyvásárán, mert mint a jó kommunista időkbe, ha volt deszka nem volt szeg, ha meg mindkettő volt, akkor éppen pártgyűlésen szemináriumoztak az elvtársak. Kiskerekivel, illetve Asszonyvásárval is majdnem ez a helyzet, ugyanis, ha lőn berendezés, nincs engedély, ha már mindkettő van, deficites a cég, amelynek építenie kellene az objektumot.

A borsi vízművek számadatai 2020-ig.

Hogy mikor épül meg a víztisztító Asszonyvásárán, vagy mikor lesz haszon az új részvényekből, annak a függvénye, mikorra válik jövedelmezővé az Észak-Nyugati Víz és Csatornaszolgáltató Rt. – mondta Nyíri Sándor, Kiskereki polgármestere. (A vízművek „profitját” és tartozásait elnézve, erre aligha kerülhet sor egyhamar.)

Idetartozik még, hogy legtöbb településen a vízhálózatra még hagyján, de a részben lefektetett csatornarendszerre az árak miatt (a kifolyó vízért többet számláznak, mint a befolyóért, legalábbis Mihályfalván gyakorlati okokból ez a helyzet) kevesen csatlakoznak.

Mihályfalván a vízre mintegy 2800 szerződést kötöttek eddig, és 900-an csatlakoztak a csatornarendszerre. Székelyhídon és a hozzá tartozó településeken összesen 3500 háztartás van rákötve a víz- és 400 csak a részben lefektetett csatornahálózatra.

A  mellékelt ábra és a felsoroltak azt mutatják, hogy van mit behoznia a borsi cégnek, annak ellenére, hogy az elmúlt tíz évben nem egyszer tőkeemeléseket szavaztattak meg az önkormányzatokkal. A tanácsosok panaszaiból pedig egyértelműen kiderül, még egyetlen kimutatást sem kaptak az ominózus vízművek számadatainak állásáról.

S. É.

Facebook
Érintő hírportál